Prirodno stanište vibrio bakterija

Bakterije roda Vibrio prirodno obitavaju u boćatim priobalnim vodama gde se mešaju slatka i slana voda, naročito pri višim temperaturama i nižem salinitetu. One predstavljaju ozbiljan zdravstveni rizik jer mogu izazvati teške infekcije, sepse, pa čak i smrt. Problemi sa vibrio bakterijama sve su češći u Evropi, zbog klimatskih promena koje pogoduju njihovom širenju u toplijim i manje slanim morskim područjima.

Širenje u Evropi i najopasnije vrste

Tokom leta se ove bakterije često otkrivaju u Baltičkom moru, koje ima idealne uslove za njihovo razmnožavanje. Pronađene su i u Severnorn moru, a porast temperature morske vode favorizuje njihovo širenje. Tri glavne vrste Vibrio bakterija izazivaju bolesti u Evropi: Vibrio parahaemolyticus, koji izaziva gastroenteritis kod zdravih ljudi; Vibrio vulnificus, koja može izazvati teške infekcije i smrt; i Vibrio cholerae, povezan s sepso.

Prijenos i simptomi vibrio infekcija

Vibrio bakterije se prenose najčešće konzumiranjem sirovih ili nedovoljno kuvanih školjki, a mogu ući i kroz rane na koži prilikom kontakta s kontaminiranom vodom. Rizik je veći kod osoba sa oslabljenim imunitetom ili oboljenjima jetre. Simptomi uključuju vodenastu dijareju, bol u stomaku, mučninu, povraćanje, groznicu, kao i kožne infekcije sa crvenilom, otokom i bolom. Neliječene rane mogu dovesti do teških komplikacija kao što su nekrotizirajući fasciitis i sepsa.

Preporučene preventivne mjere

Da bi se smanjio rizik od vibrio infekcija, preporučuje se izbjegavanje sirovih školjki, temeljno kuvanje morskih plodova, izbjegavanje plivanja u boćatim ili slanim vodama sa otvorenim ranama te pravilna higijena rana nakon kontakta s morem. Ove mjere su ključne za zaštitu posebno ranjivih osoba tokom toplijih mjeseci kada se broj slučajeva povećava.