Žuč i kamen u žuči

Jetra proizvodi žuč, a žučni kanali je prenose do različitih organa u bilijarnom traktu. Kamen u žuči se formira kada se sediment žuči taloži i kristalizuje. Mnogo ljudi nije svesno da imaju kamenje u žuči, ali to može postati ozbiljan problem ako se zaglavi u žučnim putevima.

Simptomi kamena u žuči

U većini slučajeva, kamen u žuči ne izaziva nikakve simptome dok ne dođe do blokade. Kada se to desi, javljaju se bolovi u gornjem delu stomaka, mučnina, a u ozbiljnijim slučajevima dolazi do: znojenja, groznice, bržih otkucaja srca, osetljivosti stomaka, žutice i promene u boji stolice.

Karakteristike bola

Bol izazvan kamenom u žuči je obično nagli i jak, najčešće se oseća nakon obroka. Opisuje se kao intenzivan, oštar ili grčevit bol, koji može biti toliko jak da probudi osobu iz sna. Ovaj bol može sporadično da svetluje na ukupnu regiju gornjeg desnog kvadranta stomaka, ali ponekad se oseća i u leđima ili između lopatica.

Uloga ishrane u napadima žuči

Prejedanje, posebno masne hrane, povećava rizik od napada. Probavni sistem zahteva više žuči da bi se obradila masnoća, što može izazvati iritaciju žučne kese. Takođe, ako dođe do blokade žučnog kanala, žuč se nakuplja i izaziva bol i nelagodnost.

Važnost brzog reagovanja

Važno je obratiti se lekaru ako se jave jaki bolovi u stomaku, posebno u gornjem desnom delu, jer napadi kamena u žuči mogu postati sve učestaliji. Ignorisanje ovih simptoma može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija.

Moguće komplikacije

Ako kamen blokira protok žuči, to može izazvati akutnu upalu i bakterijske infekcije, što može biti opasno po život. Moguće komplikacije uključuju holecistitis, pankreatitis, holangitis i druge.

Dijagnostika i lečenje

Kamen u žuči se obično otkriva ultrazvukom. Uklanjanje žučne kese (holecistektomija) može biti jedini siguran način rešenja problema sa kamenom u žuči. Nakon operacije, život možeći da se nastavi bez značajnih izmena, budući da žuč može biti odobrena putem jetre direktno u creva.