Šta je anaplastični rak štitne žlezde?
Anaplastični karcinom štitne žlezde je izuzetno agresivan i redak oblik raka koji potiče iz štitne žlezde, male žlezde u obliku leptira na prednjem delu vrata. Zbog agresivnog karaktera, sve dijagnoze ovog raka se svrstavaju u stadijum IV.
Kome preteći rak najčešće pogađa?
Ovaj oblik raka najčešće pogađa starije osobe, pre svega one preko 60 godina, a češći je kod žena. Zabeležen je u svega oko 2% svih slučajeva raka štitne žlezde.
Brzina napredovanja i širenje
Anaplastični rak brzo raste i može se razviti i proširiti za nekoliko nedelja, često sa prisutnim metastazama u plućima, kostima, ili mozgu već u trenutku postavljanja dijagnoze.
Glavni simptomi
Uobičajeni znaci uključuju bolnu i čvrstu kvržicu na vratu, poteškoće pri gutanju i disanju, promuklost, kašalj i paralizu glasnih žica. Kod širenja na druge delove tela mogu se pojaviti i bol u kostima, otečeni limfni čvorovi, slabost i neurološki problemi.
Uzroci i dijagnoza
Stadijumi bolesti
Stadijum IV se deli na podstadijume: IVA (tumor unutar štitne žlezde), IVB (proširenje u vratne limfne čvorove), i IVC (metastaze u udaljenim organima).
Opcije lečenja
Zbog brzog širenja, lečenje je kompleksno i uključuje hiruršku intervenciju kada je moguće, zatim radioterapiju i hemoterapiju. Hirurgija se fokusira na uklanjanje tumora i očuvanje disajnih puteva. Radioterapija koristi zračenje da uništi kancerogene ćelije, a hemoterapija pojačava efekat zračenja i pomaže u zaustavljanju rasta tumora.
Prognoza i preživljavanje
Prosečna stopa preživljavanja je oko pet do šest meseci nakon dijagnoze, sa manje od 20% pacijenata živih posle jedne godine. Bolja prognoza je kod mlađih osoba, manjih tumora i odsustva metastaza.
Prevencija i praćenje
Prevencija je izazovna, ali osobe sa gušavosti ili benignim čvorovima na štitnoj žlezdi treba redovno da kontrolišu svoju štitnu žlezdu kod lekara kako bi se blagovremeno reagovalo.