Šta je bol u donjem dijelu leđa?
Bol u donjem dijelu leđa pogađa lumbalni dio kičme i često nastaje usljed povreda mišića ili tetiva. Gotovo svi ljudi iskusili su ga barem jednom u životu. Intenzitet bola može biti od blagog do jakog, a uobičajeno je da traje kratko, mada se hronični bol javlja kod gotovo jedne četvrtine odraslih širom svijeta. U pojedinim slučajevima bol znatno otežava hodanje, san, rad i svakodnevne aktivnosti.
Simptomi i znakovi bola u donjem dijelu leđa
Bol može nastupiti iznenada ili postepeno, često nakon savijanja, podizanja tereta ili naglog pokreta. Može biti oštar ili tup, ponekad zračiti prema zadnjici i nogama (išijas). Drugi simptomi uključuju ukočenost, smanjen opseg pokreta, probleme s držanjem, kao i grčeve mišića koji mogu biti vrlo bolni i ograničiti kretanje.
Najčešći uzroci bola u donjem dijelu leđa
Glavni uzroci su:
- Istegnuća i uganuća mišića, tetiva i ligamenata zbog prenaprezanja ili naglih pokreta;
- Prelomi kičme, često usljed traume ili osteoporoze;
- Problemi s diskovima kao što su hernija, ispupčenje ili degeneracija;
- Strukturni problemi poput spinalne stenoze, lumbalne skolioze i spondilolisteze;
- Artritis koji izaziva upalu i bol u zglobovima leđa;
- Infekcije, tumori i druga ozbiljna oboljenja.
Faktori rizika i privremeni uzroci
Starost preko 30 godina, prekomjerna tjelesna težina, slabost trbušnih mišića, nepravilni poslovi i aktivnosti koje opterećuju leđa, kao i mentalni problemi kao što su depresija, povećavaju rizik od bola. Osim toga, kod žena se bol može javiti usljed menstrualnih grčeva i tokom trudnoće zbog hormonskih promjena i promjene položaja tijela.
Dijagnostika bola u donjem dijelu leđa
Liječnik će uzeti istoriju bolesti i izvršiti fizički pregled. Često se preporučuju i snimanja kao što su rendgen, magnetna rezonanca ili CT skeniranje, te testovi poput elektromiografije i laboratorijski testovi krvi i urina kako bi se isključili ozbiljniji uzroci bola.
Liječenje i prevencija
Većina blagog i umjerenog bola poboljšava se odmorom, primjenom leda i lijekova bez recepta. U težim slučajevima mogu biti potrebni nesteroidni antiinflamatorni lijekovi, mišićni relaksanti, fizikalna terapija, injekcije steroida, pa čak i hirurške intervencije. Prevencija uključuje održavanje zdrave tjelesne težine, jačanje mišića leđa i trbuha, pravilno dizanje tereta i redovnu fizičku aktivnost sa zagrijavanjem prije napora.
Kada potražiti ljekarsku pomoć?
Hitno je obratiti se ljekaru ako se bol pojavi uz utrnulost, slabost nogu, probleme s mokrenjem ili stolicom, groznicu, vrtoglavicu, jake bolove u stomaku ili ako se bol ne mijenja uz odmor. Takođe, treba se konsultovati sa doktorom u slučaju istorije raka, neobjašnjivog gubitka težine ili jakih bolova noću.