Simptomi bola u unutrašnjoj strani butina
Bol u unutrašnjoj strani butina može biti tup, peckajući ili oštar i probadajući. Često prati i teškoće u hodanju, kliktanje zglobova, otok, ukočenost ili grčevi u mišićima. Ukoliko bol traje nekoliko dana, preporučuje se posjeta ljekaru za preciznu dijagnozu.
Glavni uzroci bola u butini
Uzroci su brojni i uključuju duboku vensku trombozu (DVT), kile, probleme sa kukovima kao što je osteoartritis, trudnoću, istegnuće mišića i kamen u bubregu. DVT je posebno ozbiljno stanje kod kojeg se krvni ugrušak formira u dubokim venama butine, praćen otokom i bolom, te može dovesti do plućne embolije, što zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju.
Kila, naročito ingvinalna, izaziva bol i neprijatnost u gornjem dijelu butine, dok osteoartritis uzrokuje bol i ukočenost zglobova u predjelu kuka. Trudnoća može dovesti do disfunkcije simfize pubisa, što uzrokuje bolove i otežava pokrete. Istegnuća mišića su čest uzrok bola i javljaju se usled preopterećenja ili nedovoljnog zagrijavanja prije fizičkih aktivnosti. Bol u butini može biti i posljedica prolaska kamena kroz urinarnI trakt.
Faktori rizika i dijagnoza
Rizik od bola u unutrašnjoj strani butine povećavaju trudnoća, prekomjerna težina, intenzivne vežbe bez odgovarajućeg istezanja, pušenje i dugotrajno sjedenje. Dijagnoza se postavlja putem fizikalnog pregleda, anamneze, rendgenskih snimaka, analiza krvi i ultrazvuka.
Opcije liječenja bola u butini
Lečenje zavisi od uzroka i može uključivati odmor, terapiju ledom i toplotom, promjenu načina života, masažu, akupunkturu, hidroterapiju, kao i uzimanje suplemenata. U težim slučajevima koriste se lijekovi protiv bolova, kortikosteroidi, ortopedski pomagala ili hirurški zahvati. Posebno je važno pravovremeno reagovati kod simptoma duboke venske tromboze zbog rizika od plućne embolije, koji se manifestuje iznenadnim nedostatkom daha, bolom u grudima, vrtoglavicom i iskašljavanjem krvi.