Šta je dekubitus i ko je u riziku?
Dekubitus su rane nastale od dugotrajnog pritiska na kožu, najčešće kod osoba koje su nepokretne, vezane za krevet ili koriste invalidska kolica. Ove bolne rane mogu se pojaviti bilo gdje na tijelu gdje je koža blizu kosti, poput leđa, zadnjice, pete, laktova i trtične kosti. Osobe sa tanjom kožom i ograničenom pokretljivošću, uključujući pacijente u komi, paralizovane ili one koje nose gips, imaju veći rizik od razvoja dekubitusa.
Uzroci i simptomi dekubitusa
Dekubitus nastaje zbog smanjenog ili potpunog prekida protoka krvi uslijed pritiska, što dovodi do oštećenja tkiva i odumiranja kožnih ćelija. To može izazvati bol, svrab i promjene u boji kože koje variraju zavisno od stadijuma. Stadijumi uključuju od crvenila bez otvorene rane (stadijum 1), preko plitkih rana i gubitka površinskog sloja kože (stadijum 2), do dubokih rana koje mogu otkriti mišiće, tetive i kosti (stadijum 4).
Komplikacije i dijagnostika
Nezbrinut dekubitus može uzrokovati ozbiljne bakterijske infekcije kao što su celulitis i sepsa, pa čak i povećava rizik od amputacija. Potencijalne komplikacije uključuju infekcije kostiju i zglobova ili čak ne-tokizirajući fascitis. Infekcija se prepoznaje po povišenoj temperaturi, drhtavici, jaku bolu, neprijatnom mirisu i gnoju. Dijagnoza se postavlja pregledom rane i ponekad dodatnim testovima poput biopsije, krvi ili snimanja (RTG, MRI).
Kako liječiti dekubitus?
Lečenje zavisi od stadijuma ranice. Rane prvog i drugog stadijuma mogu se liječiti umivanjem i oblogama koje pomažu zacjeljivanju. Za dublje i teže rane često je potreban stručni tretman, uključujući debridman uklanjanja mrtvog tkiva i u nekim slučajevima hirurški zahvat sa transplantacijom kože. Također se koriste antibiotici i lijekovi protiv bolova.
Prevencija dekubitusa
Ključ prevencije jeste redovno mijenjanje položaja tijela svakih 15 minuta kod sjedenja i svakih 1 do 2 sata kod ležanja, održavanje higijene kože, upotreba zaštitnih krema, pravilan unos hrane i tečnosti te korištenje specijalnih jastuka i dušeka za smanjenje pritiska. Važno je pratiti kožu i prepoznati prve promjene te tražiti pomoć ljekara ukoliko se pojave simptomi infekcije ili veće promjene na koži.