Dva potvrđena slučaja groznice Zapadnog Nila u Srbiji

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" objavio je da su do 20. jula registrovana dva slučaja obolevanja od groznice Zapadnog Nila u humanoj populaciji. Obe zaražene osobe su muškarci stariji od 65 godina, sa jednim slučajem u Beogradu, a drugim u Južnobanatskom okrugu. Prvi slučaj u sezoni evidentiran je 17. jula kod 66-godišnjeg muškarca.

Situacija u Evropi

Do 16. jula ove godine, u Evropskoj uniji prijavljeno je devet slučajeva groznice Zapadnog Nila, uključujući Grčku, Italiju i Rumuniju. Virus se prenosi ubodom komaraca, naročito vrste Culex pipiens, prisutne i u Srbiji.

Šta je groznica Zapadnog Nila?

Ova virusna zoonoza prenosi se na ljude ubodom zaraženih komaraca i kod većine osoba prolazi bez simptoma. U težim slučajevima, može izazvati otok limfnih žlezda, meningitis, encefalitis, pa čak paralizu i komu. Glavni rezervoar virusa su neke vrste ptica koje obično ne pokazuju simptome.

Simptomi i prenos bolesti

Simptomi se javljaju tri do 14 dana nakon uboda i kod 80% zaraženih su neprimetni. Oko 20% ima blaže simptome poput groznice, glavobolje, mučnine i osipa. Teške neurološke forme javljaju se kod jednog od 150 slučajeva, uz simptome ukočenosti vrata, dezorijentacije, kome i paralize. Virus se uglavnom prenosi isključivo putem uboda komarca, dok su retki slučajevi prenosa transfuzijom ili sa majke na dete.

Prevencija groznice Zapadnog Nila

Preporučuje se izbegavanje boravka na mestima sa puno komaraca, naročito u sumrak i zoru. Koristite repelente i pokrijte kožu odećom, kao i zaštitne mreže na prozorima. Redovno praznite posude sa stajaćom vodom i uklonite predmete gde se komarci razmnožavaju, poput odbačenih guma i kontaminiranih površina. Sezona pojave virusa traje od juna do novembra.