Šta je groznica Zapadnog Nila?
Groznica Zapadnog Nila predstavlja virusnu zoonozu koju prenose komarci, naročito vrsta Culex pipiens. Inkubacija traje od 3 do 14 dana nakon uboda zaraženog komarca. Kod 80% zaraženih bolest je bez simptoma, dok 20% ima blage simptome, a u svega 1 od 150 slučajeva razvija se težak neuroinvazivni oblik.
Teški oblici i simptomi
Neuroinvazivni oblik uključuje encefalitis i meningitis. Encefalitis izaziva upalu mozga sa simptomima poput visokih temperatura, poremećaja svesti, konvulzija, a meningitis je zapaljenje moždanih ovojnica sa simptomima kao što su glavobolja, ukočenost vrata i povraćanje. Teške kliničke slike mogu trajati sedmicama sa mogućim trajnim neurološkim oštećenjima.
Rizik i komplikacije
Veći rizik je kod osoba starijih od 50 godina i onih sa hroničnim bolestima poput dijabetesa, kardiovaskularnih problema i imunosupresije. Komplikacije mogu uključivati gubitak pamćenja, slabost mišića i poremećaje hoda.
Dijagnostika i liječenje
Dijagnoza se postavlja na osnovu krvi ili cerebrospinalne tečnosti, a u težim slučajevima izvode se CT ili MRI. Specifična terapija ne postoji, tretman je simptomatski i podržavajući, uključujući bolničku njegu sa kortikosteroidima i mehaničkom ventilacijom ako je potrebno.
Prevencija i mjere zaštite
Najefikasniji način prevencije je izbjegavanje uboda komaraca: korištenje repelenata, nošenje pokrivajuće odjeće svijetlih boja, zaštitne mreže na prozorima i redovno uklanjanje stajaće vode gde se komarci razmnožavaju. Posebnu pažnju treba obratiti pri boravku u prirodi i u periodima najveće aktivnosti komaraca - sumrak i zoru.
Zaključak
Groznica Zapadnog Nila je ozbiljna bolest sa potencijalnim teškim ishodima, ali pravilnim informisanjem i primjenom preventivnih mjera može se uspješno izbjeći infekcija. Svaka pojava simptoma koji mogu ukazivati na neuroinvazivni oblik zahtijeva hitan medicinski pregled.