Šta je hepatitis i zbog čega je opasan?

Hepatitis predstavlja grupu bolesti koje izazivaju upalu jetre, a uzročnici mogu biti virusi, bakterije, paraziti, ali i toksični faktori poput alkohola i lekova, kao i autoimune reakcije. Virusni hepatitis, naročito tipovi B i C, najsmrtonosniji su virusi u svetu i glavni su uzročnici raka jetre. Hepatitis B i C uglavnom se prenose krvlju i telesnim tečnostima, što ih čini izuzetno opasnim i često neprepoznatim zbog nedostatka specifičnih simptoma.

Osobitosti hepatitisa B

Virus hepatitisa B (HBV) može da opstane do sedam dana izvan tela i prenosi se seksualnim putem, putem krvi, tetovaža, pirsinga i sa majke na dete. Za hepatitis B postoji vakcina, obavezna u Srbiji od 2002. godine za novorođenčad i zdravstvene radnike. Infekcija u ranom detinjstvu često prelazi u hronični oblik, dok odrasli ređe razvijaju hronični hepatitis. Simptomi mogu uključivati žuticu, bol ispod desnog rebarnog luka, umor, mučninu, gubitak apetita, oticanje stomaka i zglobova.

Karakteristike hepatitisa C

Virus hepatitisa C (HCV) je izuzetno infektivan, opstaje danima van tela i može se ponovo dobiti jer lečenje ne daje trajni imunitet. Prenosi se putem krvi, zajedničkih igala, seksualnim putem i sa majke na dete. Ne postoji vakcina protiv hepatitisa C, zbog čega je prevencija usredsređena na izbegavanje rizika. Simptomi su često nespecifični, a rano testiranje je ključno za efikasno lečenje.

Važnost testiranja i statistika u Srbiji

Većina oboljelih nije svesna svoje infekcije, zbog čega se naglašava važnost redovnih krvnih analiza, barem jednom godišnje, naročito za rizične grupe. Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" prijavio je 139 slučajeva hepatitisa B i C od početka godine, sa pet smrtnih ishoda. Broj registrovanih slučajeva pokazuje rast u odnosu na prethodne godine, ali je i dalje manji nego pre deset godina.

Rak jetre i ciroza kao posledice hepatitisa

Hronični hepatitis B i C vodeće su bolesti koje uzrokuju rak jetre i cirozu, sa oko 1,3 miliona smrtnih slučajeva godišnje. Iako je hepatitis moguće sprečiti i lečiti, globalni problem ostaje veliki broj novih infekcija i nedovoljno lepo pristupa lečenju, pogotovo u zemljama sa ograničenim resursima.

Svetski dan hepatitisa i preporuke

Svake godine 28. jula se obeležava Svetski dan borbe protiv hepatitisa sa ciljem podizanja svesti i eliminacije bolesti. Ključni koraci uključuju testiranje, vakcinaciju novorođenčadi protiv hepatitisa B, informisanje i borbu protiv stigme povezane s bolešću. Globalni cilj je da do 2030. godine 90% inficiranih bude dijagnostikovano i 80% lečeno, čime bi smrtni ishodi i novi slučajevi bili značajno smanjeni.