Šta je hronična venska insuficijencija?

Hronična venska insuficijencija (HVI) predstavlja stanje u kome vene na nogama ne uspijevaju pravilno vraćati krv u srce zbog oštećenja zalistaka. To rezultira nakupljanjem krvi u venama i povećava pritisak u nogama, što dovodi do otoka, bolova i drugih simptoma koji značajno utiču na kvalitet života.

Kako HVI utiče na tijelo?

Zbog slabog povratka krvi, vene se šire, a kapilari pucaju što uzrokuje promjenu boje kože u crvenkasto-smeđu. Ovo može voditi do upala tkiva, venskih čireva i infekcija kao što je celulitis, naročito ukoliko nije pravovremeno tretirano.

Glavni simptomi hronične venske insuficijencije

Simptomi uključuju bolne, umorne noge, osjećaj pečenja ili trnjenja, grčeve tokom noći, promjenjenu boju kože, otoke oko zglobova, svrbež kože, osjećaj težine i kožnu tvrdoću. Proširene vene i otvorene rane (čirevi) su također česti znakovi.

Uzroci i faktori rizika

Najčešći uzrok HVI je duboka venska tromboza (DVT), gdje krvni ugrušci oštećuju zalistke u venama. Ostali faktori rizika uključuju porodičnu istoriju proširenih vena, gojaznost, trudnoću, nedostatak fizičke aktivnosti, pušenje, produženo stajanje ili sjedenje, starost iznad 50 godina i ženski pol.

Dijagnostika i liječenje

Za dijagnostiku se koristi fizički pregled i ultrazvuk vena. Liječenje podrazumijeva promjene načina života poput podizanja nogu, redovnog vježbanja i kontrole tjelesne težine. Kompresiona terapija sa posebnim čarapama smanjuje otoke i bol. U nekim slučajevima primjenjuju se antibiotici za infekcije i antikoagulansi za sprječavanje novih ugrušaka.

Faze bolesti

Bolest se dijeli u šest faza, počevši od blažih simptoma do ozbiljnih stanja sa aktivnim čirevima, što pokazuje napredovanje bolesti i potrebu za adekvatnim liječenjem.