Ograničen životni vek ćelija

Svaka ljudska ćelija ima svoj životni vek i neprestano se zamenjuje kako bi organi i sistemi funkcionisali ispravno. Ipak, s vremenom ili zbog oštećenja, broj funkcionalnih ćelija može opasti do tačke kada se pojavljuju simptomi ili dolazi do otkazivanja organa.

Regeneracija važnih organa

Slezina, jetra i drugi vitalni organi imaju sposobnost regeneracije. Na primer, slezina, koja se često povređuje, može delimično da raste nazad, dok je jetra poznata po svojoj sposobnosti da se obnavlja čak i nakon uklanjanja značajnog dela tkiva. Profesor Adam Tejlor objašnjava da se čak i krajnici mogu regenerisati nakon delimičnog uklanjanja.

Regenerativni kapacitet pluća i kože

Pluća takođe pokazuju regenerativne sposobnosti, naročito kada prestanemo da pušimo, omogućavajući zdravim ćelijama da se obnavljaju. Koža, kao najveći organ, neprekidno regeneriše milijarde ćelija kako bi očuvala svoje funkcije.

Regeneracija u genitalnim i koštanim tkivima

Endometrijalna sluznica se izlučuje tokom menstrualnog ciklusa, pokazujući izvanrednu regenerativnu sposobnost. Kost se takođe obnavlja nakon preloma, iako s vremenom ovaj proces može da se uspori.

Funkcija jednog bubrega

Kada se jedan bubreg ukloni, preostali preuzima dodatno opterećenje, pokazujući sposobnost prilagođavanja. Regeneracija organa nije česta, ali se dešava i naučnici istražuju kako ovaj proces može da se unapredi za potrebe transplantacija.