Uvod u menstrualni ciklus i dijabetes
Tipičan menstrualni ciklus traje 21 do 35 dana, uglavnom oko 28. Tokom ciklusa dolazi do hormonskih promjena koje pokreću ovulaciju i menstruaciju. Žene s dijabetesom suočavaju se s posebnim izazovima jer hormonske promjene mogu uticati na kontrolu šećera i na reproduktivne funkcije.
1. Menstrualne hormone i šećer u krvi
2. Uticaj hormonske kontracepcije
Hormonski kontraceptivi također mogu izazvati insulinsku rezistenciju, jer sadrže estrogen, progesteron ili oba. Iako se obično smatraju sigurnima za žene s dijabetesom, one s dugim trajanjem bolesti i komplikacijama trebale bi preferirati kontracepciju samo s progestinom.
3. Dijabetes tip 1 i reproduktivni problemi
Žene s dijabetesom tipa 1 imaju veću vjerovatnost za ranu menopauzu i neredovne menstruacije. Kod njih menarha može početi kasnije, što skraćuje plodni period i povećava rizike u trudnoći.
4. Gojaznost i dijabetes tipa 2
Dijabetes tipa 2 često je povezan s prekomjernom težinom koja povećava proizvodnju hormona izazivača insulinske rezistencije. To može dovesti do neredovnih ili izostanaka menstruacije, te anovulacije, naročito kod žena sa sindromom policističnih jajnika.
5. Rizik od raka endometrijuma
Dijabetes tipa 2 povećava rizik od raka sluznice materice, naročito kod gojaznih žena. Hronično povišen insulin i hormonski disbalansi mogu rezultirati prekomjernim rastom sluznice i hiperplazijom, što vodi povećanom riziku od karcinoma.
Značaj praćenja menstrualnog ciklusa kod dijabetičarki
Žene s dijabetesom trebaju obratiti pažnju na promjene u ciklusu i prilagoditi terapiju, ishranu i fizičku aktivnost u skladu s fluctaucijama hormona, jer je pravilna kontrola šećera ključna za očuvanje zdravlja reproduktivnog sistema i prevenciju komplikacija.