Šta je dumskroling i zašto je opasan?
Dumskroling označava kompulsivno pregledanje negativnih vesti na internetu, naročito na društvenim mrežama, što je olakšano dodirom ekrana pametnog telefona. Iako u početku izgleda kao bezazlena želja da budemo informisani, s vremenom se pretvara u začarani krug preplavljenosti pesimističkim informacijama, uznemirujućim sadržajima i osećajem stalne uzbune.
Negativni uticaji dumskrolinga na zdravlje
Ova navika može izazvati anksioznost, probleme sa spavanjem, hronični stres, pa i depresiju. Štaviše, dumskroling može dovesti do fizičkih problema kao što su glavobolje, smanjen apetit, napetost u mišićima, bolovi u vratu i ramenima. Konstantna potreba za praćenjem vesti stvara preopterećenost informacijama i pojačava osećaj uznemirenosti, koji neretko traje veći deo dana.
Zašto postajemo zavisni od dumskrolinga?
Pametni telefoni nas neprestano bombarduju novim sadržajem, a konzumiranje medijskih informacija izaziva lučenje dopamina, hemijskog spoja koji donosi osećaj zadovoljstva. Tako nastaje molekularni mehanizam zavisnosti koji podstiče da nastavimo sa neprekidnim skrolovanjem i traženjem novih informacija.
Kako prestati sa dumskrolingom?
Ključne strategije uključuju postavljanje vremenskih ograničenja korišćenja aplikacija, brisanje aplikacija sa vestima, traženje podrške od porodice i prijatelja i planski digitalni detoks. Smartphone funkcije mogu pomoći da pratite koliko vremena provodite na aplikacijama i samim tim se oslobodite kompulzivnog navikavanja. Ako se dumskroling već odražava na vaše mentalno ili fizičko zdravlje i teško ga je kontrolisati, razgovor sa stručnjakom je od izuzetne važnosti.