Uvod u psorijazu

Psorijaza može izazvati promene u vidu crvenih pečata, često prekrivenih ljuspicama. Najčešće se javlja na laktovima, kolenima, trupu i temenu. Osim kože, ova bolest može zahvatiti i nokte, čineći ih krhkim i žućkastim. U mnogim slučajevima, psorijaza može dovesti do psorijatičnog artritisa, što naglašava važnost trenutnog lečenja nakon dijagnoze.

Određivanje terapije

Dermatolog procenjuje najbolji pristup lečenju zasnovano na reakciji kože pacijenta na zračenje. Dve osnovne vrste terapija su UVB i PUVA. UVB terapija je pogodna za pacijente sa gastrointestinalnim problemima koristeći talasnu dužinu od 311nm, dok PUVA kombinuje psorale i UVA svetlost za dublje slojeve kože.

PUVA terapija

POVA terapija uključuje uzimanje psoralena pre izlaganja UVA zracima i može se primenjivati lokalno. Za uspeh terapije, potrebno je da koža bude čista, a upotreba parfema ili dezodoransa pre lečenja je zabranjena. Preporučuje se izbegavanje alkohola i određenih napitaka pre tretmana.

Bezbednost fototerapije

Fototerapija zahteva pažnju zbog mogućih nuspojava, uključujući opekotine. Dugotrajno izlaganje UV zracima može povećati rizik od katarakte i karcinoma kože. Pacijenti sa težim oboljenjima bubrega ili jetre, kao i deca mlađa od 12 godina, trebalo bi da izbegavaju ovu terapiju.

Završna napomena

Konačno, savremena biološka terapija je pokazala značajne rezultate u lečenju psorijaze i psorijatičnog artritisa, što može značajno poboljšati kvalitet života pacijenata.