Uticaj toplotnog talasa na zdravlje

Tokom toplotnih talasa, broj pacijenata u zdravstvenim ustanovama u Srbiji raste za 18 do 20 posto, naročito među hroničnim bolesnicima, ističe profesor Predrag Mitrović. Visoke temperature doprinose nizu zdravstvenih problema kao što su povećani viskozitet krvi, tromboza, stvaranje bubrežnih kamenaca, bronhospazam i čak katarakta.

Toplotni udar i kardiovaskularni rizici

Krvni pritisak često pada usljed vazodilatacije, odnosno širenja krvnih sudova kao reakcije na povišenu spoljašnju temperaturu i gubitak tečnosti znojenjem. Ovaj pad krvnog pritiska naročito ugrožava hronične bolesnike, ali i osobe sa visokim pritiskom koje mogu doživjeti značajniji pad pritiska. Povećana gustina krvi uslijed dehidracije povećava rizik od tromboze, što može dovesti do infarkta miokarda i moždanog udara.

Kako se zaštititi od negativnih posljedica vrućina?

Važno je izbjegavati izlazak tokom najtoplijeg dijela dana, boraviti u rashlađenim prostorijama i unositi dovoljnu količinu tečnosti konstantno, čak i kada ne osjećate žeđ. Preporučuje se nošenje lagane odeće koja omogućava koži da diše i izbjegavanje teške, masne i slane hrane. Ovi savjeti su naročito važni za hronične bolesnike koji su podložniji nepovoljnim efektima visokih temperatura.

Prva pomoć kod toplotnog udara

Simptomi toplotnog udara uključuju gubitak svijesti i iscrpljenost, što zahtijeva hitnu reakciju. Uz pravilnu prevenciju i pažnju na simptome, moguće je smanjiti rizik od ozbiljnih zdravstvenih problema tokom toplotnih talasa.