Karakteristike hoda kod osoba sa autizmom

"Čudan hod" je naveden u Dijagnostičkom i statističkom priručniku za mentalne poremećaje kao jedna od pratećih dijagnostičkih karakteristika autizma. Grupa profesora sa Univerziteta Monaš opisala je kako izgleda hod kod osoba sa autizmom. Najupečatljivije razlike uključuju hodanje na prstima, jagodicama stopala, te hodanje sa prstima savijenim prema unutra ili spolja, često sa nogama koje su okrenute ka unutra ili spolja.

Suptilnije motoričke razlike i uzroci

Istraživanja urađena tokom proteklih 30 godina ukazuju na sporiji hod, šire korake, duže vreme provedeno u fazi stava i veći trud u završetku svakog koraka. Osobe sa autizmom pokazuju značajnu varijabilnost u dužini i brzini koraka. Ove motoričke razlike često prate i problemi sa ravnotežom, koordinacijom, posturalnom stabilnošću i rukopisom. Uzroci uključuju razvojne razlike u bazalnim ganglijama i malom mozgu, koji su odgovorni za glatkoću pokreta, kontrolu položaja i koordinaciju.

Uticaj i podrška

Razlike u hodu traju tokom celog života i mogu se pojačavati s godinama, a povezuju se i sa celokupnim motoričkim, jezičkim i kognitivnim sposobnostima. Osobe sa većim potrebama za podrškom imaju i izraženije teškoće u hodu. Motorna disregulacija može značiti senzorno ili kognitivno preopterećenje, ukazujući da je potrebna dodatna pomoć. Klinički pristup prilagođava se individualno, a podrška je potrebna samo ako hod utiče na učestvovanje u svakodnevnom životu, smanjujući rizik od padova ili omogućavajući učešće u fizičkim aktivnostima. Studije pokazuju da aktivnosti kao što su sport i ples mogu poboljšati motoričke sposobnosti dece sa autizmom.