Uloga monocita u telu

Monociti se formiraju u koštanoj srži i čine 2 do 6% svih belih krvnih zrnaca. Kada njihov broj padne ispod referentnih vrednosti, imuni sistem postaje ranjiv, što može rezultirati povećanim rizikom od infekcija i zdravstvenih problema. Glavna uloga monocita je da se transformišu u makrofage i dendritske ćelije koje identifikuju i uništavaju patogene.

Simptomi i uzroci monocitopenije

Nizak broj monocita, poznat kao monocitopenija, često se ne primećuje u ranim fazama. Međutim, može uzrokovati česte infekcije i brojne simptome, kao što su povećani limfni čvorovi, povišena temperatura, mučnina, povraćanje i dijareja. Uzroci monocitopenije mogu biti različiti, uključujući teške alergijske reakcije, sepse, povrede, kao i infekcije poput HIV-a.

Dijagnostički testovi i lečenje

Ako krvna slika pokaže nizak broj monocita, dodatni testovi mogu uključivati razmaz krvi, genetsko testiranje, radiološke preglede i biopsiju koštane srži. Lečenje može uključivati mere za prevenciju infekcija, kao što su vakcinacije i redovne provere krvne slike kako bi se otkrile potencijalne komplikacije.