Uzroci i simptomi otkazivanja koljena
Otkazivanje koljena može biti posljedica različitih povreda, poput pucanja ligamenata i meniskusa, ali i hroničnih bolesti kao što je artritis. Često uz otkazivanje prati bol, otok ili pucketanje u koljenu. Povremeno škripanje je normalno, ali ako se pojavi uz druge simptome, zahtijeva pažnju. Važno je na vrijeme prepoznati simptome nestabilnosti koljena i potražiti medicinsku pomoć radi pravovremene dijagnoze i liječenja koja sprječavaju pogoršanje i smanjuju rizik od dalje povrede.
Znakovi slabosti koljena
Neki od znakova nestabilnosti su pucketanje, kliktanje, zaključavanje koljena, bol, ukočenost i ograničen opseg pokreta. Komplikacije mogu uključivati česta padanja, gubitak samopouzdanja i ozljede zbog pada. Ukoliko osjećate da koljeno popušta ili je nestabilno, neophodno je posjetiti ljekara.
Najčešći uzroci otkazivanja koljena
Glavni uzroci su povrede ligamenata (pucanje ACL, PCL, MCL i LCL), pucanje meniskusa, iščašenje patela, plika sindrom, artritis, oštećenje nerava kao femoralni živac i autoimune bolesti poput multiple skleroze. Svaka od ovih patologija može prouzrokovati osjećaj popuštanja ili nestabilnosti koljena.
Faktori rizika
Rizik je veći kod sportista, osoba sa istorijom povreda ili operacija koljena, kao i kod pacijenata sa artritisom. Ignorisanje bola može pogoršati stanje i dovesti do ozbiljnijih komplikacija.
Dijagnostika i liječenje
Dijagnoza uključuje detaljan anamnezu, fizički pregled i specifične testove poput McMurray-evog i Lachman-ovog testa. Snimanja kao što su RTG i magnetna rezonanca pomažu u identifikaciji problema. Liječenje varira od konzervativne RICE terapije, fizikalne terapije i vježbi, do hirurških intervencija kod težih povreda ili stanja.
Prevencija
Prevencija uključuje jačanje mišića oko koljena uz redovne vježbe, izbjegavanje prenaprezanja, nošenje ortoza za dodatnu podršku te redovne kontrole kod ljekara. Pravovremeni odaziv na simptome koljena može spriječiti razvoj ozbiljnijih problema i invaliditet.