Rak kože i gljivične infekcije: sličnosti i razlike

Rak kože, bilo da je primarni ili metastatski, može istovremeno postojati sa gljivičnim infekcijama kože ili ih čak imitirati. Suprotno tome, i gljivične ili bakterijske kožne infekcije često mogu značiti iste simptome kao rak kože. Ovo može dovesti do pogrešne dijagnoze i odlaganja tretmana, što je opasno jer se rak kože teže liječi što duže napreduje bez odgovarajuće terapije.

Zašto je važno posjetiti dermatologa

Kada rak kože oponaša gljivičnu infekciju, može ostati nedijagnostikovan i proširiti se. Zbog toga odmah treba posjetiti dermatologa ako rana ili osip na koži ne zarasta, jer je to često znak raka kože. Prvi korak dijagnostike je biopsija kako bi se utvrdio uzrok problema. Takođe, gljivična infekcija otporna na liječenje može se pogrešno smatrati rakom kože, pa i u tom slučaju biopsija pomaže u pravilnoj dijagnozi.

Uticaj raka kože na rizik od gljivičnih infekcija

Lečenje raka kože, uključujući hemoterapiju, slabi imuni sistem što povećava šansu za pojavu gljivičnih infekcija. Pacijenti sa bolestima krvi poput leukemije i limfoma su posebno ugroženi od ovih infekcija.

Najčešći dijelovi tijela zahvaćeni rakom kože i gljivičnim infekcijama

Rak kože najčešće se javlja na dijelovima tijela izloženim suncu, poput lica i ušiju, dok gljivične infekcije preferiraju tople i vlažne oblasti kao što su pregibi kože, stopala i nokti. Melanom, najopasniji oblik raka kože, može se pojaviti bilo gdje uključujući nokte i sluzokožu.

Simptomi raka kože koje treba prepoznati

Bazocelularni karcinom se manifestuje kao čvorić ili ranica sa podignutim ivicama i ponekad krastom koja ne zacjeljuje. Skvamocelularni karcinom izgleda kao ljuskava crvena mrlja koja krvari. Melanom se može pojaviti kao novi ili promijenjeni mladež, ponekad sa svrbežom, bolom ili upalom. Takođe, tamne mrlje na noktima mogu biti znak melanoma.

Simptomi gljivičnih infekcija kože

Gljivične infekcije obično izazivaju crveni osip sa svrabom, kvrge nalik bubuljicama, male ranice između prstiju na stopalima i promjene na noktima kao što su zadebljanje, žute mrlje ili odvajanje nokta.

Kada se obratiti dermatologu i kako obaviti samopregled kože

Važno je obratiti se dermatologu ako na koži primijetite novu izraslinu ili ranu koja ne zacjeljuje. Takođe, jednom godišnje treba obaviti dermatološki pregled, naročito ako postoji povećan rizik zbog izloženosti UV zracima ili porodične istorije raka kože. Samopregled se preporučuje jednom mjesečno koristeći ogledalo i prateći ABCDE pravilo: asimetrija, granice, boja, prečnik i promjena u izgledu mladeža ili izrasline na koži, što može pomoći u ranom otkrivanju melanoma i drugih oblika raka kože.