Šta je kalcitonin?

Kalcitonin je hormon koji proizvodi štitna žlezda i ima ključnu ulogu u regulisanju nivoa kalcijuma u krvi, tako što smanjuje njegovu koncentraciju. Djeluje suprotno od paratiroidnog hormona, koji povećava nivo kalcijuma. Ovaj hormon proizvode parafolikularne, odnosno C-ćelije koje se nalaze u štitnoj žlezdi.

Funkcija kalcitonina

Kalcitonin snižava količinu kalcijuma u krvi na dva načina: prvo blokira aktivnost osteoklasta, ćelija koje razgrađuju kost i time sprečava oslobađanje kalcijuma iz kostiju u krvotok, a zatim smanjuje reapsorpciju kalcijuma u bubrezima, pa se veći deo kalcijuma izlučuje iz organizma.

Kako se reguliše i meri kalcitonin?

Oslobađanje kalcitonina zavisi od nivoa kalcijuma u krvi – kada je kalcijum visok, izlučuje se više kalcitonina, a kada je nizak, njegovo oslobađanje se smanjuje. Nivo kalcitonina meri se analizom krvi. Zbog toga što abnormalni nivoi hormona rijetko izazivaju simptome, testovi se uglavnom rade za dijagnostiku i praćenje medularnog karcinoma štitne žlezde ili u slučajevima familijarne sklonosti ka multiploj endokrinoj neoplaziji.

Normalni i nenormalni nivoi kalcitonina

Važeći normalni nivo kalcitonina je ispod 25 pg/ml kod muškaraca i ispod 20 pg/ml kod žena. Povišen nivo može ukazivati na medularni karcinom štitne žlezde, rijetki ali agresivan oblik raka koji potiče iz C-ćelija i vodi ka pojačanoj proizvodnji kalcitonina. Takođe, visok kalcitonin može biti znak benignog stanja zvano hiperplazija C-ćelija, koje ponekad prerasta u rak.

Šta ukazuje nizak nivo kalcitonina?

Nizak ili nemerljiv nivo kalcitonina kod osoba bez štitne žlezde ne izaziva simptome i ne utiče negativno na kalcijumsku ravnotežu u tijelu.

Razlika između kalcitonina i paratiroidnog hormona

Oba hormona participiraju u kontroli kalcijuma, ali paratiroidni hormon (PTH) povećava, dok kalcitonin smanjuje nivo kalcijuma u krvi. PTH ima značajniju ulogu u održavanju kalcijumske ravnoteže, jer poremećaji u njegovom nivou mogu prouzrokovati važne zdravstvene probleme.

Simptomi medularnog karcinoma štitne žlezde

Ovo je rijedak, ali često agresivan rak. Glavni znaci su čvorić na gornjem dijelu štitne žlezde (prisutno kod 75-95% pacijenata) i otečeni limfni čvorovi na vratu (oko 70%). U retkim slučajevima mogu se javiti promuklost, otežano gutanje i problemi sa disanjem. Tumor može dugo ostati mali i bez simptoma.