Razlike Između Sindroma Nervoznog Creva i GERB-a
Sindrom nervoznog creva (IBS) i gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) su dva različita poremećaja digestivnog sistema koja se ponekad javljaju kod iste osobe. GERB nastaje kada se želudačni sadržaj vraća u jednjak, izazivajući simptome u gornjem digestivnom traktu, dok IBS utiče na donji deo creva. Ova dva stanja imaju različite simptome, uzroke, dijagnostiku i tretmane.
Simptomi GERB-a i IBS-a
GERB karakteriše gorušica, koja je osećaj pečenja u jednjaku i grudima, često praćen bolom u grlu, kašljem i podrigivanjem. Ovi simptomi se obično javljaju nakon obroka i mogu trajati od nekoliko minuta do sati. Sa druge strane, IBS izaziva bolove u stomaku, naročito u donjem delu, često tokom ili neposredno pre pražnjenja creva. Osim bola, mogu se pojaviti i zatvor, dijareja, gasovi i nadimanje.
Uzroci i Faktori Rizika
Uzrok GERB-a je oslabljen donji ezofagealni sfinkter koji ne sprečava vraćanje želudačne kiseline u jednjak. Faktori rizika uključuju hiatalnu herniju, gojaznost, trudnoću, lekove i pušenje. IBS je povezan sa povećanom osetljivošću creva, promenama mikrobioma i disfunkcijom osećaja između mozga i creva, dok stres i prethodne infekcije mogu biti okidači. Žene i osobe sa anksioznošću češće pate od IBS-a.
Dijagnostika
Diјagnostikovanje GERB-a obuhvata detaljan medicinski pregled, probnu terapiju lekovima ili endoskopiju. Za IBS se koriste Rimski kriterijumi koji se baziraju na simptomima bez potrebe za invazivnim testiranjem kao što je kolonoskopija.
Lečenje i Prevencija
Lečenje GERB-a podrazumeva izbegavanje okidača refluksa poput alkohola, čokolade i masne hrane, male obroke tokom dana, kao i promenu životnih navika kao što je prestanak pušenja i podizanje glave tokom spavanja. Kod IBS-a se preporučuje ishrana bogata vlaknima, smanjenje začinjene hrane, stres menadžment i vežbanje. Takođe može biti potreban lekarski tretman i psihosocijalna podrška.