Šta predstavlja LDL holesterol?

LDL holesterol, poznat kao holesterol niske gustine, smatra se "lošim" holesterolom jer se taloži unutar zidova krvnih žila, dok HDL holesterol visoke gustine deluje kao "dobar" holesterol. Zbog toga povišeni nivo LDL holesterola može dovesti do ozbiljnih stanja poput ateroskleroze, infarkta srca i moždanog udara. Profesor dr Vladimir Miloradović objašnjava da većina pacijenata ima povećanu aktivnost enzima za sintezu holesterola u jetri, što s godinama gubi adekvatnu kontrolu. Povišeni LDL holesterol može biti odgovoran za čak 40% smrtnih slučajeva usled kardiovaskularnih bolesti, pored arterijske hipertenzije.

Posledice povišenog LDL holesterola

LDL holesterol se akumulira u krvnim sudovima, što dovodi do smanjenja njihove elastičnosti i suženja. Ovi promenjeni krvni sudovi otežavaju protok krvi, što može izazvati bol u grudima, infarkt ili moždani udar. Osim toga, povišen LDL može uzrokovati i različite kardiovaskularne bolesti, kao što su koronarna bolest srca, periferna vaskularna oboljenja, a takođe može dovesti do hipertenzije, aritmija i smanjene cirkulacije.

Kako smanjiti nivo LDL holesterola?

Važno je brzo reagovati na povišene nivoe LDL holesterola da bi se izbegle ozbiljnije zdravstvene komplikacije. Postoje dva pristupa za sniženje LDL holesterola: Nefarmakološki pristup: Uključuje izmenu ishrane i životnog stila. Pravilna ishrana treba da sadrži manje zasićenih masti i trans-masti, kao i veći unos vlakana i omega-3 masnih kiselina. Preporučuje se i minimum 150 minuta umerene fizičke aktivnosti nedeljno. Promene u životnim navikama, poput gubitka težine i prestanka pušenja, takođe su ključne. Farmakološki pristup: Ako nefarmakološki pristup ne daje rezultate, lekar može preporučiti statine, koji smanjuju nivo LDL blokiranjem enzima u jetri. U teškim slučajevima, mogu se koristiti i napredne terapije koje blokiraju specifične receptore, čime se postiže značajno sniženje LDL holesterola.

Važnost redovnog praćenja i konsultacija sa lekarom

Uzimanje terapije i poštovanje saveta lekara su ključni za prevenciju razvoja kardiovaskularnih bolesti. Redovne provere i prilagođavanje terapije prema ličnim potrebama mogu značajno povećati uspeh u lečenju. Uvek se konsultujte sa lekarom u vezi sa bilo kakvim pitanjima o terapiji i njenim efektima.