Šta je retrogradna ejakulacija?
Retrogradna ejakulacija, poznata i kao suvi orgazam, predstavlja stanje kod muškaraca kada ne dođe do izbacivanja sperme tokom ejakulacije jer se sperma vraća u mokraćnu bešiku. Ovo stanje može biti akutno, nakon nedavne procedure ili promjene leka, ali i hronično. Retrogradna ejakulacija javlja se kod oko 4% muškaraca s problemima neplodnosti, mada je stvarna učestalost nepoznata zbog rijetkog prijavljivanja.
Simptomi retrogradne ejakulacije
Karakteristični znaci su: suvi orgazam s malo ili nimalo sperme, zamućen urin zbog prisutnosti sperme u bešici i neplodnost. Pojava pjenastog urina može dodatno ukazivati na ovo stanje. Ovo je oblik aspermije, koji takođe može biti uzrokovan hipogonadizmom ili blokadom ejakulatornih kanala.
Da li retrogradna ejakulacija utiče na seksualnu funkciju?
Ne uzrokuje bol ni seksualnu disfunkciju, te ne utiče na erekciju niti orgazam. Količina sperme nema uticaja na intenzitet seksualnog zadovoljstva, ali stanje može izazvati psihološki stres.
Uzroci retrogradne ejakulacije
Do ovog poremećaja dolazi kada kružni mišić mokraćne bešike ne funkcioniše pravilno, pa sperma odlazi u bešiku umjesto da izađe kroz uretru. Uzroci uključuju:
- Disautonomiju, poremećaj autonomnog nervnog sistema koji može ometati ejakulaciju;
- Dijabetes, koji oštećuje nerve i često vodi ka retrogradnoj ejakulaciji;
- Hirurške intervencije, poput TURP-a, koje mogu promijeniti anatomiju ili nervne funkcije;
- Povrede kičmene moždine, koje mogu oštetiti nervne puteve za ejakulaciju;
- Lekove poput alfa-blokatora, antidepresiva i antipsihotika koji utiču na nervne signale.
Dijagnostika i liječenje
Dijagnoza se postavlja analizom uzorka urina nakon ejakulacije. Ako nije pronađena sperma ni u urinu, moguće je da postoji blokada u ejakulatornim kanalima. Liječenje nije obavezno osim kod neplodnosti, kada zavisi od uzroka. Ponekad se mijenjaju lijekovi, a u drugom slučaju koriste se medikamenti kojima se pojačava kontrakcija sfinktera. U teškim slučajevima, metodama poput intrauterine inseminacije (IUI) i vantjelesne oplodnje (IVF) povećavaju se šanse začeća.