Šta je neutrofilija?
Neutrofilija označava stanje u kojem postoji preveliki broj neutrofila, vrste belih krvnih zrnaca ključnih za odbranu od infekcija. Neutrofili čine većinu belih krvnih zrnaca u krvi i pomažu u borbi protiv mikroorganizama, ali kada broj neutrofila poraste iznad normale, to može značiti različite zdravstvene probleme.
Uzroci neutrofilije
Uzroci neutrofilije dijele se na primarne i sekundarne. Primarni uključuju urođene poremećaje, kao što su hronična mijeloidna leukemija, esencijalna trombocitoza, policitemija vera, juvenilna mijelomonocitna leukemija i hronična neutrofilna leukemija, koji su obično povezani sa poremećajima krvi i malignitetima.
Sekundarni uzroci povezani su sa infekcijama, upalnim stanjima poput reumatoidnog artritisa, vaskulitisom, povredama, reakcijama na lekove, stresom, pušenjem i intenzivnom fizičkom aktivnošću.
Simptomi i dijagnostika
Neutrofilija često prolazi bez simptoma, ali povišeni neutrofili mogu signalizirati osnovne bolesti koje mogu izazvati povišenu temperaturu, slabost, vrtoglavicu, česte infekcije, rane koje sporo zarastaju ili bolne zglobove. Dijagnoza se postavlja pretragom krvi i dodatnim testovima koje lekar prolazi kako bi utvrdio uzrok.
Normalni i povišeni nivoi neutrofila
Normalan raspon neutrofila kreće se od 1.450 do 7.500 po mikrolitru krvi. Neutrofilija se definiše kao vrednost iznad 7.500 neutrofila, dok leukocitoza označava ukupan broj belih krvnih zrnaca veći od 11.000 po mikrolitru.
Neutropenija kao suprotan problem
Niska vrednost neutrofila poznata kao neutropenija može nastati usled infekcija ili određenih tretmana za rak, te je važno razlikovati ova dva stanja za pravilno lečenje.