Šta je mijelopatija?

Mijelopatija predstavlja skup simptoma nastalih usljed kompresije kičmene moždine, što sprečava njeno normalno funkcionisanje i dovodi do bola, utrnulosti i poteškoća u pokretanju dijelova tijela. Kičmena moždina se nalazi unutar kičmenog kanala i zaštićena je pršljenovima. Različiti faktori mogu oslabiti strukture kičme i pritisnuti kičmenu moždinu.

Vrste mijelopatije

Mijelopatija se dijeli prema zahvaćenom dijelu kičme: cervikalna (vratni dio), torakalna (srednji dio leđa) i lumbalna (donji dio leđa). Najčešći oblik je cervikalna spondilotična mijelopatija koja nastaje kao posljedica starenja.

Simptomi mijelopatije

Glavni znakovi mijelopatije uključuju bol u vratu ili leđima, trnjenje i slabost u rukama ili nogama, otežano izvođenje finih motoričkih radnji, probleme sa ravnotežom te gubitak kontrole nad mokraćnim mjehurom ili crevima. Simptomi zavise od mjesta pritiska na kičmenu moždinu.

Uzroci i faktori rizika

Mijelopatiju izazivaju stanja koja pritiskaju kičmenu moždinu: hernija diska, infekcije, neurodegenerativne bolesti (kao Parkinsonova bolest i ALS), spinalna stenoza, spondiloza, povrede i tumori. Starije osobe i muškarci su pod većim rizikom, posebno zbog degenerativnih promjena.

Dijagnoza i liječenje

Dijagnoza se postavlja kombinacijom neurološkog pregleda i snimanja poput MRI i CT skenera, kao i testova funkcije nerava poput elektromiografije. Liječenje može biti nehirurško – nošenje proteza, fizikalna terapija i medikamenti – ili hirurško, ukoliko su simptomi ozbiljni ili ne reagiraju na konzervativnu terapiju. Operacija oslobađa pritisak na kičmenu moždinu i sprječava napredovanje bolesti.

Kada posjetiti ljekara?

Potrebno je odmah zatražiti medicinsku pomoć ako se pojave problemi sa ravnotežom, pogoršani bolovi u vratu ili leđima, te utrnulost ili slabost u udovima, kako bi se spriječile ozbiljnije komplikacije poput paralize.