Uticaj vremena uzimanja lekova na krvni pritisak i zdravlje srca

Naučni dokazi o tome da li vreme uzimanja lekova za hipertenziju utiče na krvni pritisak i srčano zdravlje do sada su bili nejasni. Dok su ranije studije smatrale da uzimanje lekova ujutru ili uveče nema razliku, najnovija istraživanja pokazuju da je unos lekova za krvni pritisak pred spavanje efikasniji.

Studija objavljena u časopisu "JAMA Network Open" ukazuje da smanjenje noćnog sistolnog krvnog pritiska za 3 mmHg ili više može znatno smanjiti rizik od srčanog ili moždanog udara. Dr Sjaoping Čen, autor studije sa Univerziteta Sičuan, navodi da razlika u noćnom pritisku između grupa koje su uzimale lekove ujutru i uveče može doprineti dugoročnom smanjenju kardiovaskularnih rizika.

Zašto je uveče bolje uzimati lekove za krvni pritisak?

Hipertenzija izaziva previsok pritisak na arterijske zidove, što povećava rizik od srčanih bolesti. Kontrola sistolnog krvnog pritiska je ključni cilj terapije. Istraživanjem na više od 700 ispitanika u Kini, prosečne starosti 56 godina, pokazano je da oni koji su lekove uzimali uveče imaju bolju kontrolu noćnog pritiska i zdraviji cirkadijalni ritam, bez neželjenih efekata.

Cirkadijalni ritam krvnog pritiska

Krvni pritisak prirodno varira tokom dana. Najniži je oko 2 sata ujutru, zatim raste do podneva, pada lagano, da bi posle podne opet rastao do kasno uveče. Tokom spavanja vrednosti padaju za 10-20%. Imajući u vidu ovaj ritam, istraživači su proveravali da li kontrola pritiska noću može bolje štititi srce.

Kombinovani lekovi za hipertenziju i vreme uzimanja

Studija se fokusirala na kombinovani lek koji sadrži blokator angiotenzinskih receptora (olmesartan 20 mg) i blokator kalcijumovih kanala (amlodipin 5 mg), koji zajedno opuštaju krvne sudove i efikasno snižavaju pritisak tokom 24 sata. Ova terapija često se primenjuje i smatra veoma efikasnom.

Preporuke o vremenu doziranja

Trenutne smernice ne definišu tačno vreme uzimanja antihipertenzivnih lekova jer je individualni pristup najvažniji. Neki lekovi, poput diuretika, bolje se uzimaju ujutru zbog učestale potrebe za mokrenjem. Stručnjaci ističu da svaka promena u režimu treba da bude u dogovoru s lekarom kako bi se izbegle neželjene interakcije i neželjeni efekti.

Prošlogodišnja studija naglasila je da je najbolje vreme za uzimanje lekova ono koje pacijentu najviše odgovara, kako ne bi zaboravio da ih primeni.

Perspektive i dalje studije

Iako novo istraživanje pokazuje značajne koristi noćnog doziranja, nije sigurno da će ovo važiti za sve vrste lekova za hipertenziju. Potrebna su dodatna klinička istraživanja koja bi potvrdila da li noćni unos zaista pruža bolje srčane ishode u odnosu na jutarnji.

Dr Florijan Rader iz Centra za hipertenziju u Beverli Hilsu naglašava da još uvek nije jasno da li noćni režim doziranja smanjuje srčane komplikacije u većoj meri od standardnog doziranja.