Šta je XFG varijanta?
XFG je rekombinovana podvarijanta Omikron soja, nastala kombinacijom LF.7 i LP.8.1.2 podvarijanti, što znači da imaju zajednički genetski materijal. Prvi uzorak XFG otkriven je 27. januara, a prema podacima GISAID baze podataka, do 22. juna registrovano je 1.648 sekvenci XFG iz 38 zemalja. Ova podvarijanta čini značajan deo globalnih sekvenci i brzo raste u zastupljenosti, što je čini potencijalno dominantnom varijantom u narednom periodu.
Širenje i prevalenca
Najviše slučajeva XFG podvarijante zabeleženo je u Indiji (preko 50%), Španiji (42%), Velikoj Britaniji i SAD, gde čini preko 30% sekvenci. U Australiji, NB.1.8.1 (Nimbus) je i dalje dominantna, ali XFG brzo napreduje. SZO je XFG označila kao varijantu pod praćenjem sa niskim globalnim rizikom, ali neophodno je dalje praćenje.
Simptomi i kliničke karakteristike
Još nema jasnih podataka o simptomima karakterističnim za XFG, ali neki izvori ukazuju na češću promuklost i hrapav glas. Nema dokaza da XFG izaziva teže oblike bolesti ili je značajno zaraznija u poređenju sa drugim cirkulišućim varijantama.
Vakcinacija i zaštita
Trenutno odobrene vakcine protiv COVID-19, posebno one koje su ažurirane na JN.1 podvarijantu (od koje XFG potiče), očekuje se da ostanu efikasne protiv XFG, posebno u sprečavanju teških i simptomatskih slučajeva infekcije. Redovno ažuriranje vakcina ostaje ključno zbog kontinuiranih mutacija virusa.
Preporuke za prevenciju
Primarijus dr Slavica Maris ističe važnost lične higijene tokom letnje sezone godišnjih odmora, uključujući često pranje ruku, provetravanje prostorija i izbegavanje zatvorenih prostora sa većim brojem ljudi. Takođe, preporučuje se nošenje maski u prostorima gde je to potrebno, ostajanje kod kuće ako se pojave simptomi i poštovanje higijenske mere prilikom kijanja i kašljanja.
Uobičajeni simptomi COVID-19
COVID-19 može izazvati bol u grlu, groznicu, kašalj, zapušen ili curenje nosa, gubitak ukusa i mirisa, umor, bolove u mišićima i glavi, mučninu, povraćanje i dijareju. Većina pacijenata se oporavlja bez medicinskog tretmana, ali je preporuka da se javite lekaru ako ste testirani pozitivno, kako bi se smanjio rizik od dugotrajnog COVID-19 kliničkog toka.