Šta su osjetljivi zubi?
Osjetljivost zuba nastaje kada se spoljni sloj zuba, gleđ, istroši i otkrije mekši sloj dentina koji je veoma osjetljiv. Izloženi dentin sadrži kanale koji vode do živca zuba, zbog čega temperature i šećeri izazivaju bol. Ovo stanje može biti prolazno, ali i znak ozbiljnijih problema poput parodontopatije, karijesa ili bolesti desni.
Uzroci osjetljivosti zuba
Osjetljivost može biti prouzrokovana različitim faktorima: konzumiranjem kisele hrane poput agruma i paradajza, prejakim pranjem zuba tvrdim četkicama, napuklim ili oštećenim zubima, bolestima desni, povlačenjem desni koje izlaže korijen zuba, korišćenjem vodica za usta sa kiselinama, nakupljanjem plaka, stomatološkim intervencijama, škripanjem zubima i upotrebom proizvoda za izbeljivanje zuba koji mogu pojačati osjetljivost.
Liječenje osjetljivih zuba
Za ublažavanje bola stomatolog može preporučiti kompozitno plombiranje za prekrivanje izloženih korjenova, zaptivač dentina koji blokira bolne impulse i fluoridni lak za jačanje gleđi. Važno je ne ignorisati bol i na vrijeme posjetiti stomatologa kako bi se spriječile ozbiljnije komplikacije poput infekcija i karijesa.
Prevencija osjetljivosti zuba
Osjetljivost se može prevenirati pravilnim pranjem zuba mekom četkicom, upotrebom zubnog konca i pasta za desenzibilizaciju, izbjegavanjem prevelikog unosa kisele hrane i redovnim stomatološkim pregledima. Takođe, ako postoji navika škripanja zubima, preporučuje se nošenje štitnika za zube.