Šta su paratiroidne žlezde?
Paratiroidne žlezde su male endokrine žlezde veličine zrna graška, smeštene iza štitne žlezde. Većina ljudi ima četiri paratiroidne žlezde, po dve na svakom delu štitne žlezde. Njihova glavna funkcija je proizvodnja paratiroidnog hormona (PTH), koji reguliše nivo kalcijuma u krvi, a ne u kostima.
Uloga paratiroidnog hormona
PTH zajedno sa kalcitoninom održava stabilan nivo kalcijuma u krvi neophodan za normalan rad nerava, mišića i srca. Takođe kontroliše nivo fosfora i vitamina D, koji je ključan za apsorpciju kalcijuma u crevima. Kalcijum je od suštinskog značaja jer omogućava prenos nervnih impulsa, kontrakciju mišića, pravilnu cirkulaciju krvi i rad srca.
Kako PTH reguliše kalcijum?
PTH deluje na kosti tako što oslobađa kalcijum u krv, stimuliše bubrege da proizvode aktivni oblik vitamina D i zadrže kalcijum, te podstiče tanko crevo na veću apsorpciju kalcijuma iz hrane. Telo kontroliše lučenje PTH povratnom spregom na osnovu nivoa kalcijuma u krvi.
Poremećaji paratiroidnog hormona
Neravnoteža PTH može uzrokovati hiperpatarireoizam (visok nivo hormona) ili hipoparatiroidizam (nizak nivo hormona). Hiperparatireoidizam dovodi do povišenog kalcijuma u krvi i često se javlja zbog preaktivnosti žlezda, retko kao posledica tumora ili bolesti bubrega. Hipoparatiroidizam je obično posledica oštećenja žlezda tokom operacije, a može se pojaviti i godinama kasnije.
Simptomi poremećaja
Nizak nivo kalcijuma izaziva simptome poput konfuzije, suve kože, grčeva i peckanja u prstima, dok visok nivo kalcijuma može izazvati umor, glavobolje, bolove u kostima, učestalo mokrenje i žeđ. Važno je obratiti se lekaru kako bi se izvršile analize i utvrdili uzroci simptoma.