Šta su sarkomi mekog tkiva?
Sarkomi mekog tkiva predstavljaju grupu tumora koji mogu nastati u različitim mekim tkivima, uključujući mišiće, masno tkivo, krvne sudove i živce. Ove bolesti se obično javljaju u nozi ili ruci, ali mogu se formirati i u unutrašnjim organima.
Vrste sarkoma u nozi
Najčešći tipovi sarkoma mekog tkiva u nozi su: alveolarni sarkom, svetloćelijski sarkom, epitelioidni sarkom, fibromiksoidni sarkom niskog stepena, leiomiosarkom i nediferencirani pleomorfni sarkom.
Simptomi sarkoma mekog tkiva u nozi
Osobe sa sarkomom često primete rastuću kvržicu ili otok na nozi, koja može biti bolna ili osetljiva. Ova kvržica se može razvijati kroz nedelje ili mesece, ponekad dostižući veličinu veću od 5 cm.
Kako razlikovati kvržicu od povrede i sarkoma?
Kvržice izazvane povredama obično bole i mogu izazvati modrice, dok sarkomi ne moraju biti bolni i ne nestaju sami od sebe.
Dijagnoza sarkoma
Dijagnoza zahteva detaljan fizički pregled, rendgen, skener i biopsiju. Važno je otkriti sarkom što je pre moguće kako bi se sprečilo njegovo širenje.
Stadijumi sarkoma mekog tkiva
Sarkomi se klasifikuju u četiri stadijuma, što uključuje kombinaciju informacija o veličini i stepenu tumora. Niži stadijumi obično imaju bolju prognozu.
Lečenje sarkoma
Hirurgija je najčešći oblik lečenja, a prognoza zavisi od stadijuma i vrste sarkoma. Rano otkrivanje može značajno poboljšati ishod lečenja.