Šta je Šarkoovo stopalo i zašto je opasno?

Šarkoovo stopalo predstavlja ozbiljnu komplikaciju dijabetične neuropatije, gde oštećenje nerava dovodi do gubitka osećaja u stopalima i donjim delovima nogu. Zbog smanjenog osećaja bola i pritiska, manje povrede ili infekcije ostaju neprimećene, što može dovesti do deformiteta, čireva i širenja infekcija sa rizikom po život.

Simptomi i znaci Šarkoovog stopala

Rani simptomi uključuju bol u stopalu, crvenilo, otok, i toplinu u poređenju sa drugim stopalom. Kako bolest napreduje, dolazi do deformiteta kao što su zaobljen đon, savijeni prsti u obliku kandže, iskrivljeni članak i pojave čireva. Važno je odmah potražiti lekarsku pomoć pri prvim znacima.

Uzroci i faktori rizika

Glavni razlog za Šarkoovo stopalo je neuropatija izazvana povišenim nivoom šećera u krvi kod dijabetičara. Dugotrajna hiperglikemija oštećuje nerve, smanjujući osećaj bola i otežavajući prepoznavanje povreda. Rizik se povećava kod osoba koje dijabetes imaju duže od sedam godina, pušača, alkoholičara, kao i onih sa visokim pritiskom, gojaznošću, povišenim holesterolom ili bolestima bubrega.

Dijagnoza i lečenje

Dijagnoza se postavlja pregledom stopala i nožnog članka, testiranjem osećaja, a potvrđuje se rentgenom i magnetnom rezonancom. Lečenje se fokusira na smanjenje opterećenja zahvaćenog stopala kroz upotrebu gipsa, ortoza, štaka i specijalne obuće, kao i fizikalnu terapiju. U težim slučajevima može biti potrebna hirurgija ili amputacija.

Prevencija Šarkoovog stopala

Ključ prevencije leži u pažljivoj kontroli dijabetesa i redovnoj higijeni stopala. Preporučuje se svakodnevni pregled stopala, održavanje noktiju, nošenje odgovarajuće obuće i čarapa, kao i redovne lekarske kontrole. Pravovremena reakcija na promene na stopalima može sprečiti nastanak teških komplikacija.