Šta je siringomijelija?
Siringomijelija je bolest u kojoj se u kičmenoj moždini formira tečnošću ispunjena cista nazvana sirinks. Vremenom, sirinks može da raste i širi se, pritiska i oštećuje nervne završetke i sam kičmeni stub, što ometa prenos signala između mozga i ostatka tijela.
Kako nastaje i gdje se pojavljuje?
Cista sadrži cerebrospinalnu tečnost (likvor) koja normalno štiti i okružuje mozak i kičmenu moždinu. Sirinks se stvara zbog poremećaja protoka ove tečnosti, obično u gornjim dijelovima kičmene moždine kao što su cervikalni i torakalni djelovi. Ako se sirinks širi prema moždanom stablu, stanje se naziva siringobulbija.
Kome prijeti ova bolest?
Siringomijelija je rijetka i pogađa oko 8 od 100.000 ljudi, najčešće između 20. i 50. godine života, mada može nastati i kod djece i starijih osoba. Čini do 5% slučajeva paraplegije.
Simptomi koje ne treba zanemariti
Simptomi se polako razvijaju i razlikuju se zavisno od veličine i lokacije sirinksa; uključuju bolove u vratu, leđima, rukama i nogama, mišićnu slabost i atrofiju, ukočenost, gubitak osjeta na bol i temperaturu, probleme sa ravnotežom i kontrolom bešike.
Kako se dijagnostikuje siringomijelija?
Najpouzdaniji alat za dijagnozu je magnetna rezonanca (MRI) koja jasno prikazuje sirinks i eventualne druge abnormalnosti. Ponekad se koristi i dinamička magnetna rezonanca i mijelogram sa CT skenerom za detaljniju analizu.
Uzroci bolesti
Uzroci su uglavnom kongenitalni, poput Kiarijeve malformacije tip 1, ili stečeni, kao što su povrede, tumori, meningitis ili upale membrane kičmene moždine. Poremećaj normalnog protoka likvora glavni je faktor u nastanku sirinksa.
Načini liječenja
U slučaju bez simptoma, prati se stanje redovnim MRI pregledima. Kod simptomi je cilj liječenja uklanjanje uzroka, ublažavanje bola i sprečavanje daljeg oštećenja kičmene moždine. Hirurški zahvati uključuju dekompresiju zadnje jame lobanje, uklanjanje ožiljnog tkiva i dreniranje sirinksa stentom ili šantom.
Prognoza i komplikacije
Rana hirurška intervencija donosi bolje rezultate, ali bolest može ostaviti trajne neurološke posljedice i zahtijevati dodatne tretmane. Glavne komplikacije uključuju paralizu, infekcije i recidiv sirinksa.