Šta je slepo crevo?

Slepo crevo, poznato kao apendiks, je mala izraslina u vidu creva koja meri oko osam centimetara u dužinu i sedam milimetara u debljini. Ovo crevce se nalazi u donjem desnom uglu abdomena, 10 do 15 centimetara od pupka, povezano sa debelim crevom. Njegova pozicija može varirati, iako to nije uobičajeno.

Simptomi upale slepog creva

Bol u stomaku, nadutost, mučnina, dijareja ili zatvor, povraćanje, povišena temperatura i ubrzan rad srca su neki od simptoma koji mogu ukazivati na upalu slepog creva. Važno je da pacijenti sa ovim simptomima odmah potraže pomoć lekara, jer nepravovremeno lečenje može dovesti do ozbiljnih komplikacija, uključujući pucanje slepog creva.

Uloga bakterija

Slepo crevo ima ulogu u proizvodnji korisnih bakterija, ali kada ta ravnoteža bude narušena, može doći do infekcija. U slučaju upale, pacijentima se savetuje da koriste hladne obloge i prate dijetetski režim pre nego što budu upućeni na hirurški zahvat.

Operacija slepog creva

Hirurška intervencija, poznata kao apendektomija, može se obaviti laparoskopski ili otvorenom metodom. Laparoskopska operacija je minimálně invazivna i omogućava brži oporavak, dok je otvorena operacija potrebna u slučajevima kada je pozicija slepog creva neobična. Oporavak nakon laparoskopske operacije je znatno kraći, a pacijenti se već nakon nedelju dana obično vraćaju svakodnevnim aktivnostima.