Šta je hemartroza?
Hemartroza predstavlja krvarenje unutar sinovijalnih zglobova, posebno u koljenu, laktu, kuku ili ramenu. Sinovijalna membrana, koja oblaže zglobove, funkcioniše zajedno sa hrskavicom, tetivama i ligamentima da bi omogućila nesmetan pokret. Kada dođe do krvarenja u sinovijalnoj membrani ili zglobnoj šupljini, može nastati otok i poteškoće u korišćenju zgloba.
Simptomi i vrste hemartroze
Ključni simptomi uključuju oticanje, bol, ograničenje pokreta, promjenu boje kože i osjećaj topline oko zgloba. Hemartroza može biti akutna, izazvana povredom, ili hronična, kod poremećaja krvarenja i drugih bolesti.
Glavni uzroci hemartroze
Najčešći uzroci su poremećaji zgrušavanja krvi, traume poput sportskih povreda, neželjeni efekti antikoagulantnih lijekova, autoimune bolesti i infekcije. Takođe može se pojaviti nakon operacija zglobova kao što su artroplastika i artroskopija.
Ko je u rizičnoj grupi?
Osobe sa hemofilijom, nedostatkom vitamina K, artritisom, određenim vrstama raka ili bolešću jetre imaju veći rizik za razvoj hemartroze. Polovina osoba sa hemofilijom doživi hemartrozu, a često je povezana i sa oštećenjima ligamenata koljena.
Kako se hemartroza razlikuje od izliva u zglobu?
Izliv u zglobu označava nakupljanje bilo koje tečnosti oko zgloba, dok je hemartroza specifično krvarenje unutar zgloba koje izaziva otok i bol.
Kada posjetiti ljekara?
Treba odmah potražiti medicinsku pomoć ako se javi otok, bol ili ograničeno kretanje zgloba, posebno uz istoriju poremećaja zgrušavanja ili nakon traume.
Dijagnostika hemartroze
Dijagnoza uključuje fizički pregled, analize krvi i snimanja kao što su rendgen, MRI, CT ili ultrazvuk. Takođe se može izvršiti aspiracija viška tečnosti iz zgloba radi laboratorijske analize.
Liječenje i oporavak
Lečenje zavisi od uzroka krvarenja i uključuje zaustavljanje krvarenja, terapiju simptoma i ponekad transfuziju krvi. Kod kuće se primjenjuje RICE metoda: Odmor, Led, Kompresija i Elevacija. Potrebno je izbjegavati samostalnu upotrebu lijekova koji razrjeđuju krv bez konsultacije s ljekarom.
Vrijeme oporavka varira od nekoliko dana do nekoliko sedmica u zavisnosti od težine i uzroka hemartroze. Važno je konsultovati se sa stručnjakom prije ponovnog započinjanja fizičkih aktivnosti.