Šta je kostohondritis i ko je najrizičniji?
Kostohondritis predstavlja upalu hrskavice koja povezuje rebra sa grudnom kosti, što često izaziva bol u prednjem dijelu grudnog koša. Ovaj bol se obično pojačava pri dubokom disanju, kašljanju ili određenim pokretima gornjeg dijela tijela. Najčešće se javlja kod osoba starijih od 40 godina, naročito kod žena. Uzrok nije uvijek jasan, ali može biti povezan sa fizičkim naporom, povredama grudnog koša, upornim kašljem ili respiratornim infekcijama.
Simptomi kostohondritisa
Glavni simptom je oštar ili tup bol u grudnom košu koji može zračiti prema stomaku ili leđima. Bol se pogoršava dubokim udisajem i pokretima gornjeg dijela tijela, a područje gdje se rebra spajaju sa grudnom kosti je osjetljivo na dodir. Za razlikovanje od ozbiljnijih problema poput srčanih bolesti ili plućnih poremećaja, ne prati ga otok, crvenilo ili toplota.
Uzroci i faktori rizika
Za kostohondritis uglavnom nije poznat tačan uzrok. Može nastati uslijed fizičkog napora kao što su podizanje teških tereta, učestali kašalj, povrede grudnog koša, respiratorne infekcije ili određeni oblici artritisa. Takođe, hirurške intervencije na grudnom košu i tumori mogu biti okidači za pojavu ovog stanja.
Dijagnostički postupak
Dijagnoza se najčešće postavlja na osnovu anamneze i kliničkog pregleda, uz isključenje drugih ozbiljnih bolesti. Koriste se laboratorijski testovi, rendgen grudnog koša i EKG kako bi se isključili srčani i plućni poremećaji.
Kako se liječi kostohondritis?
Liječenje je uglavnom usmjereno na ublažavanje bola. Nesteroidni antiinflamatorni lijekovi poput ibuprofena ili naproksena koriste se za smanjenje upale i bola. U težim slučajevima mogu se primijeniti injekcije steroida, mišićni relaksansi ili lokalne kreme i flasteri. Kućni tretmani uključuju primjenu toplih ili hladnih obloga, lagane vježbe istezanja i odmor od fizičkog napora koji može pogoršati stanje. Fizikalna terapija i akupunktura mogu biti dodatna podrška u terapiji.
Prevencija i komplikacije
Ne postoje specifične preventivne mjere, ali postepeno uvođenje fizičke aktivnosti i izbjegavanje prenaprezanja grudnog koša mogu smanjiti rizik. Komplikacije su rijetke, ali uporan ili ponavljajući bol zahtijeva dodatnu medicinsku pažnju. U slučaju iznenadnog i jakog bola u grudima, naročito sa otežanim disanjem ili povišenom temperaturom, neophodno je hitno medicinsko zbrinjavanje.