Molarne trudnoće i njihove vrste

Molarne trudnoće su specifična vrsta gestacione trofoblastne bolesti (GTB), koja se odlikuje rastom abnormalnih tumora u materici. Ove trudnoće, poznate i kao hidatiformni mole, mogu dovesti do spontanog pobačaja, a kada do njega ne dođe, neophodna je hirurška intervencija za uklanjanje abnormalnog tkiva.

Vrste molarnih trudnoća

Molarne trudnoće se dele na kompletne i delimične. Kod kompletne molarne trudnoće embrion se ne formira jer spermatozoid oplodi praznu jajnu ćeliju. To uzrokuje abnormalan rast placente koja može proizvoditi hormon HCG, lažno pokazujući trudnički test kao pozitivan. Delimična molarna trudnoća nastaje kada dva spermatozoida oplode jednu jajnu ćeliju, što može rezultirati embrionom koji ima dodatne hromozome, ali obično ne može preživjeti.

Simptomi i dijagnoza

Neke žene nemaju simptome, dok drugi mogu iskusiti vaginalno krvarenje, tešku mučninu, preeklampsiju ili abnormalne nivoe HCG hormona. Molarna trudnoća se dijagnosticira tokom rutinskih prenatalnih pregleda, kada ultrazvuk pokazuje abnormalnosti.

Lečenje i komplikacije

Molarna trudnoća se mora ukloniti kako bi se sprečile ozbiljne posledice. Hirurško lečenje je najčešće, ali ponekad se koristi i lek koji pomaže materici da izbaci nepravilno tkivo. U retkim slučajevima, mogu se javiti komplikacije poput infekcija ili čak razvoja horijokarcinoma.

Prevencija

Nema načina da se spreči molarna trudnoća, ali žene koje su je već imale, savetuju se da izbegavaju trudnoću do godinu dana nakon.