Šta je osteosarkom?

Osteosarkom ili osteogeni sarkom predstavlja najčešći primarni maligni tumor kostiju. Za razliku od sekundarnog raka kostiju, on počinje unutar same kosti. Tumori džinovskih ćelija kostiju su vrlo agresivni i često metastaziraju, najčešće u pluća. Osteosarkom najčešće se javlja kod adolescenata, mada može nastati u bilo kojoj dobi. Obično zahvata duge kosti, naročito blizu koljena, kukova i ramena, najčešće tibiju, femur ili humerus.

Simptomi osteosarkoma

Najčešći simptomi uključuju bol koji je intenzivniji noću i pri korištenju pogođene kosti, otežana pokretljivost zgloba, otok, masa ili kvržica koja može biti topla na dodir, promjene boje kože, kao i neobjašnjivu groznicu. Patološki prijelomi kostiju su česti znakovi bolesti.

Uzroci i faktori rizika

Uzroci osteosarkoma nisu potpuno poznati, ali rizik se povećava tokom brzog rasta kostiju u adolescenciji, izloženošću zračenju, genetskim mutacijama (poput promjena u genu p53 ili genu retinoblastoma), kao i određenim zdravstvenim stanjima kao što su Li-Fraumenov sindrom, Pedžetova bolest kostiju i nasljedni retinoblastom. Većina pacijenata su mlađi od 25 godina, s prosječnom dobi dijagnoze oko 15 godina.

Dijagnoza i stadijum bolesti

Dijagnoza se temelji na anamnezi, fizičkom pregledu, laboratorijskim analizama i potvrđuje biopsijom tumora. Za odredjivanje stadijuma bolesti koristi se snimanje cijelog tijela i PET skeniranje koje omogućavaju detekciju mogućih metastaza.

Metode liječenja osteosarkoma

Standardni tretman obuhvata hemoterapiju, operaciju uklanjanja tumora i nakon toga dodatne cikluse hemoterapije. Radioterapija se ponekad koristi kod nepodložnih tumora. Hirurški zahvat može biti operacija spašavanja ekstremiteta, amputacija ili rotaciona plastika, uz implantaciju proteze ako je potrebno. Cilj je ukloniti tumor sa što manjom štetom na koštano i meko tkivo.

Moguće komplikacije i praćenje

Posljedice liječenja mogu uključivati neurološke probleme, promjene u razmišljanju, neplodnost, razvoj drugih vrsta raka i oštećenja organa poput srca i bubrega. Kontrola nakon liječenja je intenzivnija u početku, a kasnije se smanjuje na godišnje preglede, prateći opšte stanje pacijenta.

Stopa preživljavanja

Stopa preživljavanja zavisi od stadijuma i vrste osteosarkoma. Sedam od deset pacijenata preživi ako rak nije metastazirao, dok pri prisustvu metastaza preživljava svega pet od deset pacijenata.