Šta je psorijaza?

Psorijaza je hronično kožno oboljenje koje se ne može potpuno izlečiti, ali postoje načini za ublažavanje simptoma. Može se javiti kod ljudi svih uzrasta i nije zarazna. Prvi znaci pustularne psorijaze obično su mali, beli ili žuti plikovi ispunjeni gnojem.

Vrste psorijaze

Postoji više tipova psorijaze. Plak psorijaza je najčešća, a prati je oko 80–90% obolelih. Inverzna psorijaza se pojavljuje u kožnim naborima, dok gutatna psorijaza izgleda kao male, crvene pege i najčešće pogađa decu. Pustularna psorijaza karakteriše se izbočinama ispunjenim gnojem, a eritrodermična psorijaza zahvata veliku površinu kože. Sebopsorijaza se javlja na licu i vlasištu, dok psorijaza noktiju donosi promene na noktima.

Simptomi i uzroci psorijaze

Simptomi psorijaze uključuju svrab, ispucalu kožu i bolne nokte. Iako se uzroci ne znaju u potpunosti, smatra se da preterano aktivan imuni sistem stvara upalu na koži. Stres, infekcije, povrede kože i određeni lekovi mogu izazvati izbijanje psorijaze.

Dijagnostikovanje i lečenje psorijaze

Dijagnoza se postavlja na osnovu fizičkog pregleda, a ponekad je potrebna i biopsija kože. Lečenje uključuje steroidne kreme, hidratantne kreme, lekove za usporavanje rasta kožnih ćelija, kao i svetlosnu terapiju. U težim slučajevima, lekari mogu preporučiti imunoterapiju ili metotreksat.

Komplikacije i nega osoba sa psorijazom

Psorijaza može dovesti do artritisa i drugih zdravstvenih problema kao što su dijabetes i gojaznost. Redovno merenje krvnog pritiska i adekvatna nega su ključni za sprečavanje komplikacija. Važno je koristiti hidratantne kreme, smanjiti stres i izbegavati iritantne proizvode.