Šta je dijabetes tip 1?
Dijabetes tip 1, ranije poznat kao juvenilni ili insulin-zavisni dijabetes, predstavlja hronično stanje u kojem pankreas proizvede malo ili nimalo insulina. Insulin je ključni hormon koji reguliše nivo glukoze u krvi, omogućavajući da glukoza uđe u ćelije i pruži im energiju. Bez insulina, glukoza se gomila u krvi, što vodi ka hiperglikemiji i potencijalno ozbiljnim komplikacijama.
Razlike između dijabetesa tip 1 i tip 2
Dijabetes tip 1 je uzrokovan autoimunim uništenjem ćelija pankreasa koje proizvode insulin, dok kod tipa 2 pankreas ne proizvodi dovoljno insulina ili telo ne koristi insulin pravilno zbog insulinske rezistencije. Tip 2 je češći i obično pogađa starije osobe, ali postaje sve prisutniji kod dece.
Uzroci i faktori rizika
Uzrok dijabetesa tip 1 nije precizno poznat, ali se veruje da imuni sistem greškom napada ćelije pankreasa. Genetska predispozicija i faktori poput virusa ili toksina mogu pokrenuti ovu reakciju. Porodična istorija značajno povećava rizik, naročito ako oba roditelja imaju dijabetes tip 1.
Simptomi i opasnosti
Simptomi uključuju pojačanu žeđ, učestalo mokrenje, glad, neobjašnjiv gubitak težine, umor, zamagljen vid i promene raspoloženja. Hitna medicinska pomoć je neophodna kod znakova dijabetičke ketoacidoze kao što su mučnina, povraćanje, voćkasti miris daha i konfuzija.
Moguće komplikacije
Dugotrajni dijabetes tip 1 može izazvati bolesti srca, neuropatiju, oštećenje bubrega, očiju i stopala. Takođe, povećava rizik od kožnih infekcija i problema u trudnoći. Pravovremeno lečenje je ključno za sprečavanje ovih stanja.
Dijagnostika
Dijabetes tip 1 se dijagnostikuje testovima šećera u krvi, hemoglobina A1C, antitela i analiza urina. Nivoi glukoze veći od 126 mg/dl u dva odvojena testa potvrđuju dijabetes.
Lečenje i upravljanje dijabetesom tip 1
Ne postoji lek za dijabetes tip 1; lečenje se svodi na svakodnevnu insulinsku terapiju, brojanje ugljenih hidrata i redovno praćenje šećera u krvi. Insulin se unosi putem injekcija, insulinskih olovaka, pumpi ili inhalacijom. Fizička aktivnost i pravilna ishrana su izuzetno važni za kontrolu bolesti.
Praćenje i prilagođavanje terapije
Nivo šećera se meri barem četiri puta dnevno, a doze insulina se prilagođavaju u zavisnosti od težine, fizičke aktivnosti, starosti i ishrane. Redovni pregledi su neophodni za pravovremene korekcije terapije.
Prognoza
Dijabetes tip 1 je zahtevno stanje koje zahteva stalnu pažnju i lečenje. Uz dobru kontrolu i redovne preglede, pacijenti mogu živeti kvalitetan život. Istraživanja o novim tretmanima, uključujući transplantacije pankreasa, nastavljaju se sa ciljem poboljšanja izlečenja i prevencije komplikacija.