Uvođenje LEN-a kao nove metode prevencije HIV-a

Na 13. konferenciji Međunarodnog društva za AIDS (IAS 2025) u Kigaliju, Ruanda, predstavljene su nove smjernice Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) koje promovišu lenakapavir (LEN) kao dugotrajni antiretrovirusni lijek za prevenciju HIV infekcije. LEN, dostupan kao injekcija dva puta godišnje, pruža efikasnu alternativu dnevnim oralnim pilulama, što posebno pomaže osobama koje imaju poteškoće sa pridržavanjem terapije ili se susreću sa stigmom i ograničenim pristupom zdravstvenoj zaštiti.

SZO o hitnoj implementaciji LEN-a i drugim mjerama prevencije

Generalni direktor SZO, dr Tedros Adhanom Gebrejesus, istakao je da iako vakcina protiv HIV-a još uvijek nije dostupna, LEN predstavlja revolucionarni korak u kontroli HIV-a. SZO poziva sve zemlje, donatore i globalne zdravstvene partnere da ubrzano uvedu LEN u nacionalne programe prevencije HIV-a uz prikupljanje podataka o njegovoj upotrebi i efikasnosti u stvarnim uslovima. Nove smjernice su od ključnog značaja jer se broj novih slučajeva HIV-a u 2024. procjenjuje na 1,3 miliona, pri čemu su posebno ugrožene ključne populacije kao što su seksualni radnici, muškarci koji imaju seks sa muškarcima, transrodne osobe i osobe koje koriste intravenske droge.

Dodatne preporuke SZO za testiranje i liječenje

SZO preporučuje testiranje na HIV brzim testovima, što je važno za sigurno korištenje dugodjelujućih injekcionih preparata poput LEN-a i kabotegravira. Takođe, nove smjernice uključuju upotrebu kabotegravira i rilpivirina u obliku dugodjelujućih injekcija kao alternativu oralnoj antiretrovirusnoj terapiji za ljude sa dugotrajnom supresijom virusa. Preporučuje se i rano liječenje asimptomatskih polno-prenosivih bolesti, kao i brzo početak terapije kod osoba sa HIV-om koje imaju majmunske boginje, uz savjete za obavezno testiranje na HIV i sifilis kod sumnjivih slučajeva.

Osnovne informacije o HIV-u i načini prenošenja

Virus humane imunodeficijencije (HIV) može se pronaći u skoro svim tjelesnim tečnostima, a okvirni tok bolesti obuhvata nekoliko stadijuma: akutni, latentni, rani, srednji i kasni. Simptomi se kreću od opšte slabosti i temperature, preko tegoba sa kožom i respiratornog trakta, do teških oštećenja nervnog sistema u kasnim fazama. HIV se prenosi prvenstveno nezaštićenim seksualnim odnosom, sa majke na dijete i korišćenjem zaraženih injekcionih pomagala. Rizici su minimalni kod kontakata kao što su rukovanje, zagrljaji, zajedničko korišćenje kupatila ili pribora za jelo, kao i preko insekata ili životinja.

Ko su rizične grupe za HIV infekciju?

SZO definiše najugroženije populacije u kojima je rizik od zaraze višestruko veći: osobe koje injektiraju droge, seksualni radnici, muškarci koji imaju seks sa muškarcima i transrodne osobe. Primjena novih smjernica, posebno dostupnost LEN-a, može značajno unaprijediti prevenciju HIV-a i smanjiti broj novih infekcija unutar ovih grupa.