Rak grlića materice kao javnozdravstveni problem
Rak grlića materice predstavlja ozbiljan javnozdravstveni problem širom sveta. U Srbiji je Institut za javno zdravlje 'Dr Milan Jovanović Batut' registrovao 1.300 novih slučajeva i 500 smrtnih ishoda tokom prošle godine. Nacionalni simpozijum održan na Vojnomedicinskoj akademiji (VMA) imao je za cilj podizanje svesti o ovoj bolesti, uz prisustvo doktorke Aleksandre Pikule iz Ginekološko-akušerske klinike 'Narodni front'.
Uloga HPV-a
Infekcija humanim papiloma virusima (HPV) predstavlja glavni uzrok karcinoma grlića materice, posebno tipovi HPV 16 i 18, koji čine 70% slučajeva. Drugi tipovi, poput 31 i 51, takođe su prisutni u Srbiji. Statistike pokazuju da je većina seksualno aktivnih osoba zaražena HPV-om tokom života.
Prevencija i vakcinacija
Primarna prevencija obuhvata vakcinaciju protiv HPV-a i edukaciju. Najpre se preporučuje vakcinacija deci između 11. i 13. godine. Sekundarna prevencija uključuje skrining kao učinkovit način otkrivanja bolesti koja napreduje postepeno. Papanikolau test i HPV testiranje su najčešće korišćene metode skrininga.
Skrining kao ključni alat
Skrining je proces identifikacije osoba sa visokim rizikom, zasnovan na masovnim pozivima bez simptoma na testiranje. Napominje se da četiri od pet žena kojima je dijagnostikovan rak grlića materice nisu bile testirane u prethodnih pet godina, zbog čega je visok nivo edukacije i organizacije skrininga apsolutno neophodan.